O wyspie lepszej niż cywilizacja

Prawdziwa i czysta miłość

Farma pereł” to nowa propozycja czytelnicza od Lizy Marklund (https://www.taniaksiazka.pl/farma-perel-liza-marklund-p-1358976.html), w której będziemy mieli okazję trochę popodróżować i zastanowić się nad zasadnością posiadania tego, co mamy. Na niewielkiej wysepce Manihiki pośrodku Pacyfiku żyje społeczność, która prowadzi monotonny i spokojny tryb życia. Jej mieszkańcy zajmują się swoimi pracami, jest tu lecznica i miejsce, w którym można znaleźć kilka książek (chociaż w różnych językach i używa się ich raczej do oglądania obrazków), a lwia część zajmuje się poławianiem pereł. Na tym spędzimy pierwszych kilka rozdziałów, na opisach idyllicznej wysepki, nurkowaniu wśród rafy koralowej i obserwowaniu małż. Spokój zostaje całkowicie zburzony wraz ze sztormem, który nie tylko niszczy kilka zabudowań, ale też wyrzuca na brzeg niewielki stateczek z rannym mężczyzną. Główna bohaterka, Kiona, ratuje go i zanosi do lecznicy, którą prowadzi jej matka.

Mężczyzną okazuje się być młody Szwed, Erik, który zaraz po obudzeniu w panice poszukuje swojego bagażu. Ten szczęśliwie ocalał, więc po tym jak zostaje schowany rozpoczyna się dopiero swobodna droga do ozdrowienia. Kiona bardzo często odwiedza Erica, w błyskawicznym tempie między dwójką zawiąże się uczucie. Erik nie będzie początkowo potrafił odnaleźć się w nowym środowisku i z tęsknotą będzie opowiadał o miejscu, z którego pochodzi i miastach, które miał okazję zwiedzić. Kiona nie jest zbyt zachwycona tymi wizjami, jest bezpieczna i szczęśliwa na wyspie, ma też wrażenie, że siła jej uczucia przekonała jej wybranka do pozostania w tej sielance. Prawda okaże się trochę inna.

Wielkie poszukiwania na czterech kontynentach

Minie sporo czasu zanim nad związkiem Kiony i Erika zawisną czarne chmury. Mężczyzna pomoże całej społeczności w prowadzeniu rachunkowości i nauczy wszystkich jak to robić prawidłowo, a mieszkańcy z czasem zaczną mu ufać. Nadal nikt nie wie dlaczego trafił akurat na ich wyspę, ale coraz mniej ludzi zdaje się tym przejmować. Do czasu. Pewnego dnia przypłynie łódź z tajemniczymi mężczyznami, która zabierze Erika w niewiadome miejsce. Mężczyzna będzie musiał opuścić Kionę i ich dwójkę dzieci i udać się w nieznane. Zrozpaczona dziewczyna postanawia wyruszyć za nim. Zbiera jego dobytek, o który tak się martwił po przyjeździe. Okazuje się, że jest wśród tego całkiem pokaźna suma pieniędzy.

Dziewczyna przemierzy cztery kontynenty w poszukiwaniu swojej prawdziwej miłości. W trakcie jej podróży zada szereg pytań o zasadność posiadania pieniędzy, gromadzenia przedmiotów i bezsens niektórych zachowań. Nie sposób poddać się refleksji po lekturze.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com