Jak w Polsce walczy się ze stalkerem

Szpetna rzeczywistość

Kobieta z blizną” to książka Ireny Stanisławskiej i Katarzyny Dacyszyn, która opisuje zmagania tej drugiej, znanej projektantki mody, odnoszącej światowe sukcesy. Jej życie zmieni się diametralnie w 2016 roku, kiedy to zacznie prześladować ją stalker. Książka przeprowadza nas przez zawiłości polskiego systemu sprawiedliwości, obnaża jego mankamenty, ale przede wszystkim pokazuje nam jak musimy zmienić swoje życie i przestawić priorytety w obliczu nieszczęśliwego wypadku.

Wszystko zaczyna się niepozornie – od jednej wiadomości pozostawionej na Facebooku, która zostaje, ze względu na treść, zignorowana. Później rozpoczyna się szereg wydarzeń i sytuacji, których na poczet zainteresowania książką nie powinno się zdradzać. Sytuacja będzie miała swój punkt kulminacyjny latem 2016 roku, kiedy zazdrosny stalker obleje twarz Katarzyny kwasem. Rozpocznie się jej uporczywa walka, o to, jak postrzega siebie, czy umie zaakceptować to, jak wygląda, jak reaguje na nią otoczenie. W okamgnieniu wszystko i wszyscy się zmieniają, a ona musi sobie z tym wszystkim poradzić. Sama.

Jak się walczy w sądzie o godność

Przede wszystkim kilka lat temu sprawy o stalking nie były w Polsce tak rozpowszechnione jak teraz, można więc stwierdzić, że sprawa Katarzyny była jedną z pierwszych, które przecierały szlaki. Na wiele przewinień osób, które nas prześladują, zwłaszcza w kontekście wymuszeń psychicznych nie mamy twardych dowodów, a te w sądzie są niezbędne. Bez tego pozostaje kilka wiadomości pozostawianych drogą tradycyjną i elektroniczną. Obdarte z podstawowego przewinienia, wprowadzenia kobiety w stan, w którym bała się wyjrzeć przez okno własnego domu, stają się niewielką podstawą do wymierzenia kary.

Historia kobiety jest przede wszystkim przestrogą, że życie może zmienić się każdemu z nas, z dnia na dzień. To też cenna lekcja o tym, że nie powinniśmy pod żadnym pozorem oceniać ludzi po wyglądzie. Autorki w bardzo dokładny sposób opisały również jak ciężką batalią jest walka o siebie, swoje zdrowie psychiczne i przede wszystkim jak po tak traumatycznych wydarzeniach ciężko jest powrócić do normalności. Publikacja pozostawi z pewnością czytelnika w głębokiej refleksji i pozwoli zastanowić się nad wieloma aspektami funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Okaże się, że pęd za młodością i idealnym wyglądem nie jest i nigdy nie był najważniejszy. Oby ta przestroga pozostała cenną lekcją dla wielu.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com